Şarjı Hızlı Tüketen Mac Modelleri için Çözüm Geliyor

Şarjı Hızlı Tüketen Mac Modelleri için Çözüm Geliyor
Abone Ol
13.07.2020 / 13:08 / Editör: Arya Karadağ /

Bir çok kullanıcı tarafından duymuşsunuzdur “Mac Şarjı Çabuk Bitiyor”. Bu şikayetleri hemen hemen tüm Mac kullanıcıları söylüyor. Mac kullanıcıların bildiği üzere Google Chrome’un aşırı derecede Ram tüketimine yol açması ve bütün platformlardan ihtiyacından fazla güç harcamasına sebep oluyor.

Şarjı Çabuk Biten Mac’ler için Önemli Gelişmeler

Appe’nin Safari tarayıcısı ile Google’nin Chrome tarayıcısı arasında kıyasıya rekabet devam ederken, Google Chrome’un yıllardır çözüme kavuşturamadığı aşırı Ram kullanımı bir kez daha konuşulmaya başlandı.

En büyük rakipleri tarafından daha fazla Ram tüketen Chrome, Google’nin bu platformda yeniliklere açık olmasını engelliyor. Kullanıcılar tarafından bir çok şikayet alan ABD’li arama motoru devi bu sorunun çözülmesi üzerinde büyük mesai harcıyor.

Chrome, arka planda çalışan ama etkin olayan sekmelerin gereğinden fazla bir şekilde enerji tüketmesine izin verdiği için Mac modellerinin şarjlarının tükenmesine neden oluyor. Bir çok kullanıcı bu sebeple istedikleri hizmeti alamıyor.

Google aktif olayan arka plan uygulamarı için güç tüketmini azaltarak Mac kullanıcılarının şarjlarının daha az tüketilmesi üzerinde çalışmalara devam ediyor. Bu eğer başarılırsa Mac’lerin şarj süresini oldukça uzatacak.

Google tarafından yapılan açıklamada etkin olan sekmelere öncelik vererek arka planda çalışan sekmelerin tüketimini kısıtlayacağını bildirdi. MacBook ve Mac’lerde denenen bu formülün adını henüz açıklamadı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Google tarafından çok fazla güç tüketimine sebep olan reklamları engelleyerek ilk adımı attı. Reklamların kullandığı kaynakları kısıtlanması düşünülen Chrome tarayıcısında performans ön planda olacak şekilde platfromda kritik öneme sahip olan optimizasyon çalışmalarına başladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.