Sedef Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir ?

Sedef Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir ?
19.05.2020
A+
A-

SEDEF HASTALIĞI NEDİR?

Sedef hastalığı yüzde ikilik bir oranla karşımıza çıkan sık olmamasına rağmen, kesin tedavi yönteminin bulunamaması ve hastalarda yarattığı görüntüsel bozukluk yüzünden hastalar için olumsuzlukları oldukça fazla olan bir hastalıktır. Sedef hastalığın neden olur, sedef hastalığının sebepleri nelerdir, bu sorular tıp camiasında ne yazık ki cevap bulamamıştırlar. Nedeni bilinemeyen bu hastalığın, bu noktada yaşanan bilgi eksikliği de sedef hastalığı tedavisi için olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Sedef hastalığının sebepleri nelerdir sorusu bilinemediği için hastalığın kaynağı bir türlü bulunamamaktadır. Bu da takdir edersiniz ki hastalığın tamamen yok olmasına engel olmaktadır.
Sedef hastalığının nedenleri arasında kalıtımsal bir şekilde geçtiği üzerinde durulmaktadır. Fakat diğer bir taraftan yetkili ağızlar bunu tam anlamıyla kalıtımsal olarak geçiyor demeyelim de hastalığa yakalanma riskini artırıyor olarak söylemektedirler. Bundan anlamamız gerekende şudur ki; ailesinde sedef hastalığı olan biri, ailesinde sedef hastalığı olmayan birinden daha fazla bu hastalığa yakalanma riski taşımaktadır. Sedef haftalığı tedavisi, kaynağa yönelik olmasa da sonuca yönelik bir kaç çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çeşitlerden ilk önce uygulanan tıbbi ilaç tedavisidir.
Bu tıbbi ilaçlar hastaya ilk önce hastalıklı deri baz alınarak uygulanır. Kırmızı lekeler üzerinde ki kabuklu derinin kalkması için uygulanan ilaçlar, daha sonra o bölgeye uygulanacak olan diğer ilaçların etkisini artırmak içindir. Sedef hastalığında iğne ve ağız yoluyla kullanılan ilaçlarda vardır. Ama bunlar genellikle hastalığı çok ilerlemiş hastalarda kullanılır. Bunun sebebi ise, ilaçların yan etkilerinin oldukça fazla olmasıdır. Sedef hastalığında bir de ışın tedavisi günümüzde uygulanmaya başlamıştır. Işın tedavisi sedef hastalığının tüm vücuda yayıldığı vakalarda tercih sebebi olmuştur.
Hastaların bitkisel tedavilerle desteklediği sedef hastalığı tedavisi gün geçtikçe çoğalmaktadır. Bitkisel tedavi şekilleri de kürlerle ve oluşturulan merhemlerle sedefli deriye uygulanarak kullanılır. Sedef hastalığı nedenleri tam olarak öğrenildiği zaman hastalık için yeni bir dönemin başlayacağına inanmaktayız. Kısa dönemli iyileşmeler yaşanıp sonra tekrar baş gösteren bu hastalık, hasta için şu anda ömür boyu bu periyotlar yaşanarak sürmektedir. Hastanın psikolojik olarak bu periyotlara hazırlanması ayrıca önem arz etmektedir.

SEDEF HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Hiç hoşnut olunmayan görüntüsü ile hastayı toplumdan uzaklaştıran hastalık, sedef. Evet maalesef ki sedef hastalarının en önemli problemi, genel anlamda bu ağrı sıvı yaratmayan hastalığın, ciltte yarattığı kötü görüntüdür. Yaşlılar ve çocuklarda görülmeyen genellikle yirmili ve ellili yaşlar arasını kendine hedef kitlesi olarak seçen bu hastalık bir deri hastalığıdır. Bu yüzden de sedef hastalığının belirtilerine deride rastlanır. Çoğunlukla hastalığın tespitinde klinik bulgulardan yararlanılır. Nedeni henüz tam olarak bilinemeyen sedef hastalığının en büyük belirtisi, deride pullu bir görüntü oluşturan kurumuş bir tabakadır.
Bu tabakanın altında ise, kırmızı görüntüye sahip küçük küçük lekeler vardır. Ağrı probleminin vücutta rastlanmadığı hastalık belirtileri, eğer saçlı derideyse, durum farklılık gösterir. Sedef hastalığının en sevdiği deri tipi ise, saçlı deridir. Sedef hastalığı belirtileri saçlı deride kendini kaşıntı ve deri altı kanamaları olarak gösterir. Fakat sedef hastalığı belirtilerine, bütün vücutta rastlanabileceğinin altını çizmek gerekir.
Ama sedefin sevdiği diğer bölgeler ise genellikle zaten kuru bir deri özelliğine sahip olduğunu bildiğimiz, dizlerimiz ve dirseklerimizdir. Sedef hastalığına yakalanan hastalardan, şanslı olanları hastalığı ömür boyu bir kaç leke ile geçirirler. Bazı sedef hastaları bu deri rahatsızlığını daha ağır belirtilerle geçirdikleri gibi, bazı ve oldukça şanssız olarak tanımlayabileceğimiz hastaların durumu ise, gerçekten korkutucudur. Çünkü bu hastalar da belirtiler eklemlerde iltihaplanmayla başlar.
Bu iltihap vücutta bütün eklemleri sararak hastanın ölümüne sebebiyet verir. Tedavisi tam anlamıyla çözüm bulamamış bu hastalığın belirtilerini, egzama, mantar gibi diğer hastalıklarla karıştırmamak gerekir. Belirtileri çoğu zaman aynı olsa da bu hastalıklar oldukça farklıdır. İlaçla tedavisi her ne kadar zor olsa da hastalığın tedavi şekli tıbbi ilaçlardır. Ve bunlara yardımcı olarak üretilmiş bitkisel reçetelerdir.
Sedef hastalığının bulaşıcı olmadığı üzerinde durulması gereken en önemli hususlardan biridir, zira sedef hastaları toplumda ki bu yanılgıdan ötürü kendilerini toplumdan soyutlayarak, hastalıklarıyla tek başlarına mücadele etmeye çalışmaktadırlar. Belirtilerini incelediğimiz sedef hastalığının önündeki en büyük sorun olan hastalığın bilinmeyen kaynağı, bulunduğu zaman hastalar açısından çoğu zorluğun ortadan kalkacağına inanıyorum.

SEDEF HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Kendini ağrı ve sızı ile değil, daha çok vücutta sebep olduğu kötü deri görüntüleri ile tanıtan sedef hastalığının, ne yazık ki tam bir tedavi yolu yoktur. Bunun sebebi ise sedef hastalığına neden olan ana kaynakların bilinmemesidir. Evet, sedef hastalığının nedeni bilinmemektedir. Hastaya uygulanan ilaç tedavisi sonrasında ise, hastalar bir süre sonra hastalığın tekrar nüksettiği gerçeği ile karşılaşmaktadır. Sedef hastalığının hasta üzerinde nasıl bir yaşam seyri oluşturduğunu bilmek, hastalığın tedavisine karar vermekte büyük bir etkiye sahiptir.
Hatta hastanın hangi cinsiyette olduğu, kaç yaşında olduğu, nasıl bir yaşam şekli sürdüğü bile tedaviye karar vermek için etkilidir. Sedef hastalığı tedavisinde deride kuruluk olduğu için, hasta bu bölgelere nemlendiriciler kullanmalıdır. Kırmızı lekelerin üzerindeki kepeklerin kaldırılması ise, uygulanacak tedavinin etkisini artıracağı için önemlidir. Sedef hastalığının birde bitkisel olarak adlandırdığımız tedavi şekli vardır. Sedef hastaları bitkisel tedavi yöntemini bir başka çare olarak görüp, bu tedaviyi de hastalığın iyileşme sürecinde kullanmaktadırlar.
Örnek vermek gerekirse ardıç katranı yağı diye adlandırılan ürün, sedef hastalığında kullanılan bitkisel kürlerde kullanıldığı gibi, hastalığın yarattığı kötü deri üzerinde de kullanılarak bir krem vazifesi görmektedir. Kendine hedef kitlesi olarak genellikle yirmili yaşlar ve ellili yaşlar arasını seçen sedef hastalığı tedavisinde adı geçen ilaç tedavisi yöntemlerinden biri tropikal tedavidir.
Tropikal tedavi hastalıklı deriye nemlendiriciler uygulanarak, deri üzerinde ki kabuklar kaldırılarak, uygulanan bir tedavidir. Başka bir tedavi adı ise sistematik tedavidir. Sistematik tedavi uygulanan hastalar, sedef hastalığını daha ileri seviyede yaşayan hastalardır. Her hangi tedavi uygulanırsa uygulansın, bu tedavilerin yanında sedef hastalarına mutlaka, birde psikolojik tedavi uygulanmalıdır. Çünkü sedef hastası kişi kendisinde oluşan, bu çirkin deri görüntüsünden son derece rahatsız olduğu için, kendini toplumdan soyutlamaktadır.
Kendini toplumdan soyutlamasına neden olan başka bir durum ise toplumun sedef hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğuna inanmasıdır. Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık olmamasına rağmen, toplum bu konuda farklı bir inanışa sahiptir. Günümüz şartlarında sıkça kullanılan ışık tedavisi de sedef hastalığının başka bir tedavi yöntemini oluşturmaktadır. Ama hangi tedavi yöntemi kullanılırsa kullanılsın, hastalığın tekrar baş göstermesi oldukça çok rastlanan bir durumdur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.