SAÇ BEYAZLAMASI NASIL ÖNLENİR?

SAÇ BEYAZLAMASI NASIL ÖNLENİR?
Abone Ol
02.06.2020 / 19:07 / Editör: Arya Karadağ /

SAÇ BEYAZLAMASI NASIL ÖNLENİR?

Saç beyazlaması her ne kadar insanın hayatındaki biyolojik bir süreç olsa da çoğu insanın istediği bir durum değildir. Ağaran saçlar için günümüzde birçok ürün vardır ve asıl iş beyazlamadan önce önlem alınması, bazı alışkanlıklardan vazgeçilmesi ve sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesidir. Yazımızda siyah saç artışına destek veren ve beyazlamayı geciktiren doğal yöntemler üzerinde duracağız.

1. SİGARAYI BIRAKMA

Gri saçların oluşumunun erken yaşlarda başlamasının en büyük nedenlerden bir tanesi sigaradır. Her organda harabiyete neden olduğu gibi vücudun erken çökmesinden sorumlu bir alışkanlıktır. Sigara sadece saçlar üzerinde etkili değil, yanında getirdiği bir çok komplikasyonlar ile de vücut içinin bütünlüğünü bozar.

2. ABUR CUBUR, KAHVE VE ALKOLDEN KAÇININ

Kahve, alkol ve abur cuburların tümü ve bunların aşırı kullanımı genellikle erken yaşlanmaya yol açar. Sonuç olarak, normalden daha büyük görünür ve siyah saçların yerini yeni gri saçlar alır. Siz, saç beyazlamasını önleme konusunda ciddi iseniz mümkün olduğunca bu kötü üçlüden kaçınmalısınız.

3. STRESİ HAFİFLETİN

Çok fazla stres sizi yıpratır ve saç beyazlamasını tetikler. Stres ve gerginlik altında sürekli çalışmaktan kaçamıyorsanız sizi rahatlatacak yoga ve diğer rahatlatıcı teknikleri denemelisiniz.

4. EGZERSİZ

Sağlıklı ve fit bir vücut egzersiz yapmak gerekir. Egzersiz tüm vücut ile birlikte saç derinize de daha fazla kan akışını sağlar. Bu ise size daha iyi saç büyümesi ve saçların daha geç beyazlamasını sonucunu verir.

5. SAĞLIKLI DİYET

Sağlıklı bir diyet, vücudunuzun düzgün çalışması için gereken tüm besinlerin alınmasını sağlar. Gri saç oluşumunun önlenmesi amacıyla mineraller, özellikle demir ve A vitamini açısından zengin olan gıdaların tüketilmesi gerekir. Yeşil sebzeler ve sarı meyveler, yoğurt ve tahıllar size gerekli temel beslenme öğelerini sağlayacaktır. Böyle bir diyetle birlikte düzenli su alımı prematür gri saç ağarmasını önler.

6. TAKVİYELER

Gri ve beyaz saçların oluşumunu önlemeye yardımcı olması açısından beslenme takviyelerini de göz ardı etmemek gerekir. Özellikle de B kompleks vitaminleri (B5 vitamini) almayı düşünebilirsiniz. Yanı sıra multivitamin tabletleri de düşünebilirsiniz.

Bunların dışında;

• Saçlarınızı sıcağa karşı koruyun,

• Şampuanlar, klimalar, saç jelleri vb. gibi aşırı kimyasal saç ürünleri kullanmaktan kaçının,

• Saçınızı her zaman nemli tutmaya çalışın,

• Kafa derisine kan dolaşımını bozan sıkı şapkalar giymekten kaçının.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.