Konjunktiva iltihabı (konjunktivit) nedir? Nasıl Tedavi Edilir ?

Konjunktiva iltihabı (konjunktivit) nedir? Nasıl Tedavi Edilir ?
19.05.2020 / 00.51 / Editör:
A+
A-

Konjunktivit göz iltahabı gözlerin kızarması ve iltahaplanması genelde bu aylarda ortaya çıkar.

Konjunktivit Belirtileri nelerdir?
-Göz küresinin ön yüzünü ve göz kapaklarının arka yüzünü örten ince, düz, parlak ve saydam zar, yani konjunktiva, kızarır, şişer, bazen kaşınır, ağrır ve bazı sıvılar üretir. Sabah uyanıldığında gözkapakları birbirine yapışmıştır.


Konjunktivit Nedenleri Nedir?
Bir konjunktiva iltihabı, genellikle şu üç nedenden kaynaklanır:
• Güneş ışığı, duman, havuz sularındaki aşırı klor, asitsi buharlar, rüzgar veya tozlar tarafından yaralanma veya tahriş olma.
• Bakteri veya virüs kaynaklı iltihaplanmalar.
• Alerjik tepkiler.

İlk iki neden genellikle birbirini tamamlayıcı unsurlar olarak görülmelidir, çünkü tahrişler ve yaralanmalar sayesinde mikroorganizmaların doku içine sızabilmeleri genellikle kolaylaşır.
İmmunolojik gerçekler Virüslerin yol açtığı bir konjunktiva iltihabı bağışıklık sistemi
üzerinde ağır bir baskı oluşturur. Bu baskının bir tepkisi olarak da, genellikle boyun lenf bezlerinde şişme görülebilir.

Psikolojik Gerçekler

Göz kırpma ve gözyaşı, konjunktivayı tozdan, gazlardan, hava cereyanından ve hatta bakterilerden koruyan başlıca doğal
koruyuculardır. Ama her ikisi de güçlü bir şekilde kişinin ruh haline bağımlıdır.
Korku ve telaş, gözyaşı üretimini ve göz kırpma sıklığını azaltıcı etki yaratırken, üzüntü ve kızgınlık uyarıcı etkiye yol açar.

Bulaşma Tehlikesi varmı ?
Bakterilerin yol açtığı konjunktiva iltihapları ve virüs enfeksiyonları bulaşıcıdır. Bu konularla mutlaka bir göz hekiminin ilgilenmesi gerekir! Ayrıca, hasta kişinin havlusu, sabunlanma bezi ve hatta sabunu bile başkaları tarafından kullanılmamalıdır. Hijyenik açıdan bu önlemler yeterli olacaktır. Ama tüm bunların yanı sıra, bulaşma riski çok yüksek olabilen bazı virüs enfeksiyonlarında hastanın belirli bir süre boyunca karantina altına alınması gerekebilir. Uzman hekim bu konularla ilgili alınması gereken önlemleri belirleyecektir.

DİKKAT EDİN
Göz damlalarının dayanıklılıkları çok sınırlıdır. Bir konjunktiva iltihabına karşı kullanmak için, bir yıl önce almış olduğunuz damla şişesini kullanmaya kalkışmayınız lütfen! Kullanım süresi geçmiş bir damlayı kullanarak, sıkıntılarınızın daha da artmasına yol açabilirsiniz!

Kendinize Yardımcı Olun
Gözlerinizi ve göz kapaklarınızı temizleyin!
Arı suya batırdığınız bir pamukla, iltihaplanmadan kaynaklanan
sıvıları ve kabuklanmaları gözkapağınızdan temizleyin. Hafif iltihaplanmalar genelde 2-3 gün içinde yok olurlar.

Bitkisel Bakım : Adaçayı ve Rezene, değdiği yeri kurutmadan, iltihaplanmayı önleyebilirler.


1 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış adaçayı veya 2 tatlı kaşığı dolusu hafifçe ezilmiş rezene tohumu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 1 O dakika demlendikten sonra süzülür. Soğuyan çayın içine bir pamuk parçasını veya temiz bir bez parçasını daldırın ve hafifçe sıktıktan sonra kapalı gözün üstüne yatırarak 1 5-20 dakika etkilemeye bırakın.

Önlem Alıp Sağlıklı Kalın
• Özellikle otomobil kullanırken veya genelde, açık pencereden veya hava cereyanından sakınınız.
• Eğer gözleriniz duyarlıysa, halka açık havuzlara ancak koruma gözlüğü takarak girin. Ama gözlüklü veya gözlüksüz, suya
daldığınızda gözlerinizi kapalı tutmaya özen gösterin !
• Gözlerinizi koruyun! Bilgisayar ekranının önünde sürekli olarak bir saatten fazla oturmayın. Televizyon izlerken de bazen ara
verin. Programlardaki reklam araları, bir süre gözleri yummak için çok uygun olabilir örneğin !
• Banyo ve duş yaparken elden geldiğince az sabun, şampuan ve banyo katkıları kullanın. Kullandığınız bu tür ürünlerin yumuşak karakterli olanlarını yeğleyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.