Çikolata Kisti Tanımı ve Tedavisi Hakkında

Çikolata Kisti Tanımı ve Tedavisi Hakkında
15.05.2020 / 11.04 / Editör:
A+
A-

Çikolata Kisti Tanımı ve Tedavisi Hakkında

Çikolata Kisti Nedir?

Kadınlarda adet kanamalarını sağlayan Endometrium, adet süreci içinde, vücuttaki bir takım hormonlar nedeni ile kalınlaşarak, adetten önce 10 – 15 mm kalınlığına kadar ulaşır. Bu süreç içerisinde yumurta, sperm tarafından döllenirse, 1 haftalık bir sürede embriyo rahme ulaşır ve burada gelişmeye başlar. Eğer yumurtalıklar sperm tarafından döllenmezse, bu kalınlaşan rahim içi tabaka, adet döneminde kanama ile vajinadan dışarı atılır. Endometrium dokusu, sebebi bilinmemekle beraber rahim haricinde bir bölgeye (karın iç kısmı gibi) konumlanabilir. Kalınlaşma adet öncesinde aynı şekilde bu farklı konumda da yaşanır ve kanama ile beraber dışarı atılır. Olmaması gereken bu döküntüler, üreme sistemindeki dokuların arasında yapışıklık oluşmasına neden olur ve bu duruma da  çikolata kisti (endometriozis) adı verilmektedir.

cikolata-kisti

Çikolata Kistinin Belirtileri

Çikolata kistinin en sık görülen şikâyetleri, cinsel birlikteliğin ağrılı yaşanması ve adet sancılarında artış görülmesidir. Genel olarak hastalığın başlıca belirtileri şunlardır:

  1. Cinsel birliktelik esnasında ağrı
  2. Adet kanamalarının sancılı geçmesi
  3. İdrarda ve dışkıda kan fark edilmesi
  4. Gebe kalamama
  5. Bel ve sırt ağrısı
  6. Bacaklarda ağrı hissi
  7. İdrar yaparken yanma hissi
  8. Burun kanamaları (Özellikle adet dönemlerinde)

Çikolata Kistinin Tedavisi

Çikolata kisti tedavisi uygulanırken hastaların şikâyetleri temel alınarak tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Başıca şikâyetler ve tedavi şekilleri şunlardır:

Şiddetli Ağrı Şikâyeti Varsa: Şiddetli ağrı şikâyetlerinde uygulanan tedavi genellikle cerrahi müdahaledir. Laparoskopik yöntemiyle hastalığın tedavisi gerçekleşmektedir. Yapılan müdahalelerde çikolata kisti olan bölge çıkarılır ve yapışıklıklar giderilir. Hastanın yumurtalık kapasitesinin zarar görmemesi için tedavide atravmatik yöntemler uygulanmalıdır.

Hastanın sadece kisti varsa ve başka bir şikâyeti yoksa: Bu hastalarda cerrahi girişime başvurmadan, kistin gözlem altında tutulması en doğru tedavi olacaktır. Ancak çikolata kisti ölçümlerinin belirli bir oranı aşması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir.

Hasta hamile kalamıyorsa: İlk yapılması gereken hastanın yumurtalık rezervinin değerlendirilmesidir. Rezervin yeterli olduğu görülürse laparoskopi tedavisi uygulanabilir. Sonrasında, eğer hastanın yaşı 38 den fazla değilse 6-12 aya kadar kendiliğinden hamile kalması beklenmelidir. Yaşı 38’den fazla olan ve iki taraflı kist görülen hastalar için tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.