Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
15.05.2020
A+
A-

Boğaz ağrısına ne iyi gelir merak ediyorsanız cevabını yazımda bulabilirsiniz. Boğaz ağrısı viral yani mikrobik enfeksiyonlar sonucu oluşabildiği gibi, alerji duyduğunuz maddeler de boğaz ağrısına yol açabilir.

Gribal enfeksiyon veya soğuk algınlığı ile birlikte gelişen boğaz ağrısının çözümü için öncelikle hastalığın tedavisi gerekir. Doktor tedavisine ilave olarak bazı bitki çaylarının tüketilmesi hastalığın seyrinin hızlıca düzelmesine, boğaz ağrısının hafiflemesine vesile olacaktır.

Aşağıda boğaz ağrısına iyi gelen bazı yöntemler verilecektir.

Tuzlu su ile gargara yapmak

Boğaz ağrısına karşı basit ama etkili bir formüldür. Zaten muayeneye gittiğiniz doktor da size bunu tavsiye edecektir. Günde birkaç kere tuzlu su ile gargara yaparsanız, boğazdaki mikropların kırılmasına yardımcı olursunuz.

Acı biber gargarası kullanmak

Tuzlu su gargarasının alternatiflerinden birisidir. Acı biber ılık suya karıştırarak elde edilir. Acıya dayanmakta güçlük çekiyorsanız karışımın içine bal veya tarçın da katabilirsiniz. Bu gargara boğazın yumuşaması içindir, fazlası zarar verebilir.

Sirke ile gargara yapmak

Sirke sek olarak değil su ile karıştırılır ve gargara hazırlanır. Amaç sirkedeki asidin boğazdaki mikropları kırmasıdır.

Bitki çayları kullanmak

Bazı bitki çayları boğaz yumuşatıcı, sakinleştirici veya mikrop öldürücü özellikleri nedeniyle boğaz ağrısını geçirmekte kullanılır. Unutmayalım ki bitki çayı tedavisi doktor tedavisinin yerini tutmaz, tedaviye ilave olarak uygulanır. Boğaz ağrısı viral enfeksiyondan kaynaklanıyorsa doktorun vereceği antibiyotik kullanılmalıdır. Başlangıç safhasındaki boğaz ağrılarında veya hafif tahrişlerde bitki çayları etkilidir.

Buhar cihazı kullanmak

 Ev ortamının havasız ve kuru olması boğaz ağrısına sebep olur. Özellikle kaloriferli evlerde bu sorun sık görülmektedir. Uzun süre havalandırılmayan evde boğaz ağrısı baş ağrısı gibi şikayetler oluşabilmektedir. Kaloriferin üzerine su koyarak ortamın nemini artırmak mümkündür. Özellikle çocuklar için buhar cihazı kullanmak öksürük ve boğaz ağrısı şikayetlerini azaltmaktadır. Fakat çocuğunuz sık sık öksürüyorsa doktora gitmek gerekir.

Eczaneden pastil almak

Boğaz ağrısını geçiren en klasik yöntem budur ve genellikle basit boğaz ağrılarında gayet işe yarar. Fakat boğaz ağrısının arkasında ciddi bir enfeksiyon var ise yeterli olmaz. Şimdilerde değişik aromalı olanları çıkmıştır, deneyebilirsiniz.

Boğaz ağrısına karşı ne yapmalı ?

Sigara içiyorsanız azaltınız. Kuru ve tozlu ortamlarda bulunmayınız. Boğazınızı sıcak tutmaya çalışınız. Bunun için çay yerine bitki çayı tüketmek ve bal-limonla tatlandırmak boğazı yumuşatacaktır. Boğaz ağrısı genellikle viral enfeksiyonların başlangıcında görülür, bu nedenle üzerinde durulmazsa hastalığın seyri daha ciddi olur. Bağışıklığı güçlendirmek için taze meyve sebze tüketimine önem verilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.