Boğaz Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Boğaz Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır ?
15.05.2020 / 00.42 / Editör:
A+
A-

Boğaz ağrısı tedavisine başlanmadan önce ağrının hangi sebepten kaynaklandığı tespit edilmelidir. Boğaz ağrısı sıklıkla bir üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak gelişir. Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotikle tedavi yapılır. Viral enfeksiyon ise antibiyotik işe yaramaz, hastanın bağışıklığının güçlenmesi için dinlenmesi ve vitamin alması tavsiye edilir.

Boğaz ağrıları çeşitli sebeplerden kaynaklı oluşabileceği için evde kendi kendinize teşhis koymanız beyhude olur. Ayrıca rastgele kullanacağınız ilaçlar faydadan ziyade zarar da getirebilir.

Boğaz Ağrısına Karşı Evde Yapılabilecek Tedaviler

Boğaz ağrısını daha hızlı geçirmek, doktor tedavisini kolaylaştırmak için şunları yapabilirsiniz:

İstirahat: Yoğunluktan uzaklaşmak, TV-BİLGİSAYAR ekranından uzaklaşıp, müzik dinlemek, yakındaki parka gidip oynayan çocukları seyretmek tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Sıvı Tüketimini artırmak: Hasta olunduğunda sıvı tüketimini artırmak gerekir. Bu vücuttan toksin atılmasını sağlayacaktır. Boğazın kuruması ağrıyı artıracağından sık sık sıvı alınmalıdır. Boğazınız ağrıdığında çeşitli bitki çaylarını içmeniz yararlı olacaktır. Çeşidi, o kadar önemli değil, her bitki çayının kendine göre faydası vardır. Sık sık çay içmek boğazı sıcak tutacak, ağrıyı azaltacaktır.

Tuzlu Su İle Gargara: Boğazdaki mikropları temizlemek için tuzu su ile gargara yapılabilir. Bunun miktarını ve sıklığını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Birçok doktor hastasına bunu tavsiye etmektedir.

Bal: Boğaz ağrısının en doğal ilacı baldır. Balı doğrudan, limonla, sulandırarak veya zencefille karıştırarak tüketebileceğiniz gibi bitki çaylarını balla tatlandırmak suretiyle de bu doğal mucizeden faydalanabilirsiniz. Boğaz ağrısı ile birlikte öksürük var ise bal-zencefil karışımı öksürüğü keser. Limonlu bal hem mikropları kırar, hem de bağışıklığı güçlendirir.

Odayı nemlendirme: Havanın kuru ve tozlu olması boğaz ağrısını artıracaktır. Kışın kalorifer peteğinin üzerine su koyarak veya sık sık havalandırarak odanızın havasının nemini artırabilirsiniz. Çocuklar ve bebekler için kullanılmak üzere buhar makinaları satılmaktadır. Makinanın ürettiği buhar çocuğun gece öksürüklerini azaltmaktadır.

Pastil: Eskiden olduğu gibi şimdi de pastiller boğaz ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır. Hem boğazı rahatlattığı hem de vitamin içerdiği için doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Fakat siz isterseniz taze sıkılmış meyve suyu tercih edebilirsiniz, bu pastilden daha fazla işe yarayacaktır. Sıkılacak meyveleri buzdolabından çıkar çıkmaz sıkmayınız , dışarıda bir iki saat oda sıcaklığına gelsin öyle sıkıp içiniz.

Kimyasallardan ve tozdan uzak durmak: Şehrin kirli havası, uzun süre havalandırılmamış evler, fabrikaların kirli atıkları, egsoz dumanı boğaz ağrısını artıran faktörlerdir. Evi normal elektrikli süpürgelerle süpürmek yetmeyebilir. Evi sık sık havalandırmak gerekir. Banyo-tuvaleti temizlemek için kullanılan temizlik ürünleri ve diğer ev temizliğinde kullanılan malzemelerden uzak durmak gerekir.

 Boğaz Ağrısı İçin Kullanılan İlaçlar

Boğaz ağrısı için asla kafanıza göre ilaç kullanmayınız. Boğaz ağrısı için “ibuprofen” veya “asetaminofen” etken maddesi içeren ilaçlar kullanılır. Aspirinde boğaz ağrısı için kullanılır. Fakat küçük çocuklarda, düzenli olarak başka ilaç kullananlarda bu ilaçlar zararlı olabilir. grip, çiçek, suçiçeği kaynaklı hastalıklara bağlı gelişen boğaz ağrılarında aspirin kullanılmaz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hijyene riayet etmek, aynı evde yaşayan kişilerin tabak, kaşık, havlu, bardak gibi eşyaları eş zamanlı kullanmamaları, enfeksiyonları dolayısıyla da boğaz ağrılarını azaltacaktır. Boğaz ağrı bazı hastalıkların veya kanser türlerinin yan etkisi niteliğinde olabileceğinden sık tekrarlayan boğaz ağrılarında mutlaka doktora muayene olunmalıdır.

Doktorun verdiği antibiyotikleri her seferinde gereğinden az kullanırsanız strep boğaz iltihabı, romatizmal ateş veya böbrek iltihabı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sık sık boğaz ağrısı şikayeti ile doktora gidip, ağrılar azalınca tedaviyi yarım bırakanlar buna dikkat etmelidirler.

TV’lere çıkan konuklar çoğu konuda alternatif tıbba yönlendirmektedir. Eğer düzenli olarak kullandığınız ilaç var ise boğaz ağrısı için kullandığınız bitkisel kür bununla etkileşime girip tahmin edemeyeceğiniz sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden doğaldır veya bitkiseldir deyip kulaktan dolma kürleri uygulamayın. Boğaz ağrınız basit tedbirler -ki çoğu zaman tuzlu su ile gargara yapmak bile yeterlidir- ile geçmiyorsa doktora gidiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.