Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir ?
15.05.2020 / 00.48 / Editör:
A+
A-

Bu yazımızda bademcik ve bademcik ağrısına ne iyi gelir konularında bilgi vereceğim. Bademcik boğazımızın her iki yanında bulunan lenfoid doku yani lenf bezlerine verilen addır. Bademciğin görevi vücudumuza mikrop saldırısı olduğunda savunma sistemini çalıştırmaktır. Fakat bazen mikroplar galip gelir ve bademcik iltihaplanır. İltihap oluştuğunda haliyle ağrı olur ve yutkunmada güçlük yaşanır.

Bademcik işlevini kaybetme noktasına gelmişse ameliyatla alınmalıdır. Aksi halde diğer organlarımız bu durumdan zarar görebilir.

Çocuklar ve bebeklerin savunmaya daha çok ihtiyacı vardır. Bu nedenle bademcikleri daha büyüktür ve daha kolay şişer. Bademcik iltihabının belirtileri şunlardır:

-Ateşin çıkması

-İştahın azalması

-Baş ağrısı (bazen görülür)

-Boğaz ağrısı

-Bulantı veya kusma (bazen görülmeyebilir)

-Ağır vakalarda sesin kısılması veya ağız kokusu

-Bazen karın ağrısı da görülebilir.

 Bademciğiniz şiştiğinde üzerinde krem renginde lekeler olur. Basit vakalarda bol su içerek C vitamini alarak, pastil kullanarak çözüm üretilebilir.

Daha ciddi durumlarda hemen doktora gidilmelidir. Evde denenecek her türlü tedavi yöntemi doktorun vereceği antibiyotiğin yanında etkisiz kalacaktır. Bununla birlikte doktor tedavisine yardımcı olmak üzere ev bitkisel tedaviler uygulanabilir.

 Adaçayı Gargarası

Bildiğimiz adaçayını ılıyınca gargara olarak kullanabilirsiniz. Boğazı ve bademcikleri rahatlatacaktır.

Karışık Bitki Çayları

Boğazı sıcak tutmak bademciğe iyi gelir. Gün içinde bitki çayları hazırlayarak boğazı, dolayısıyla da bademciği rahatlatabilirsiniz. Bademciğe iyi gelen bitki çaylarını kekik, ıhlamur, kuşburnu, adaçayı şeklinde saymak mümkündür.  Bal ve limonla tatlandırarak içebilirsiniz.

C Vitamini Takviyesi

Bol miktarda C vitamini içeren meyve suları (portakal, mandalina, greyfurt) hem bağışıklığı güçlendirir, hem de içerdiği sitrik asit sayesinde az da olsa mikrop kırımına yardımcı olur.

Ballı Limonlu Su

Ilık suya limon sıkıp bal ile tatlandırılarak içilir. Günde birkaç defa içilen bu karışım boğazı sıcak tutarak bademcik ağrısını azaltacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.