ADET AĞRILARINA NE İYİ GELİR

ADET AĞRILARINA NE İYİ GELİR
23.05.2020
A+
A-

ADET AĞRILARINA NE İYİ GELİR

Adet ağrıları, biz bayanların ortak sorunlarından bir tanesidir. Bayanlar her ayın birkaç günü bel, karın ve yumurtalık bölgesinde çektikleri ağrılar ne yazık ki günlük yaşamlarını da olumsuz etkilemektedir. Her bayan adet sancısı çeker yalnız çoğu bayanda adet ağrıları dayanılmayacak kadar aşırılı şiddetli olabilmektedir. Haliyle bu gibi sancılar olunca da değiş bir iş yapmak insanın parmağını kıpırdaması gelmiyor. Bundan dolayı adet ağrısına en iyi gelen şeyleri uygulayarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

-Adet öncesinde ve sonrasında tüketeceğiniz tam tahıllı besinler tüketerek kan şekerinizin dengesini sağlayabilirsini. Ayrıca da protein ve lif bakımından da oldukça zengin olduğundan dolayı olabildiğince tüketerek ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilirisiniz.

-Adet ağrısını azaltan diğer bir zengin besinimiz ise keten tohumudur. Keten tohumunu sabah kahvaltısında ya da ara öğünlerde yoğurdunuza karıştırarak yiyebilirsiniz.

-Adet ağrılarınız başlamadan önce ya da ağrılarınız olduğunda bir havluyu iyice ısıtarak alt karın bölgenize yerleştirerek, ısınmaya başladığı an meydana gelen ağrılar ve kasılmalar hafiflemeye başlayacaktır. Gün boyunca bu bölgenizi ısıtmaya bakın.

-Adet ağrılarınız olduğunda sıcak bitki çayları ya da sıcak içecekler tüketerek ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

-Gün içerisinde tüketeceğiniz besinleri azar azar ve öğünlerinizi sık sık yapmaya çalışın.

-Adet sancılarınız çok fazla şiddetlendiği zaman alt karın bölgenize avuç içi ve parmak uçlarınızın yardımıyla dairesel hareketlerle masaj yaparak ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

-Adet ağrılarınızın hafiflemesi için ılık bir duş alarak rahatlayabilirsiniz.

-Ağrılarınız başladığı zaman hafif bir yürüyüşle ağrılarınızı hafifletmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca da düzenli olarak yapılan sporun ve egzersizlerin fazla kilolardan kurtulmanın yanı sıra adet ağrılarını da azalttığını söyleyebilirim.

-Adet dönemlerinizde kuru baklagilleri, balık, et, susam, yağlı tohumlar, karaciğer, fındık, fıstık, öğütülmüş tahıllar ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmenizde fayda var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.