DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 18°C
Az Bulutlu

Mamoplasti Uygulaması Aşamaları ve Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mamoplasti Uygulaması Aşamaları ve Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Abone Ol
14.07.2020 / 10:59 / Editör: Arya Karadağ /
499
A+
A-

Mamoplasti, rahatsız edecek boyutlara ulaşmış göğüslerin küçültme işlemidir. Başarılı bir şekilde yapılan bu ameliyattan önce dikkat edilmesi gerekenler olduğu gibi işlemden sonraki süreç ve bakım da çok önemlidir.

Mamoplasti Nedir?

Meme küçültme ameliyatı olarak bilinen mamoplasti, dengeli bir göğüs oluşturmak için tercih edilir. Yani büyük oranda büyük olan ve rahatsızlık veren göğüslerdeki cilt fazlalıkları ve yağın alınması işlemine mamoplasti adı veriliyor. Fiziksel anlamda sorun yaratan ve bazı zamanlarda ağrılara neden olan göğüsler, vücudun dengeli ve orantılı görünmesini sağlar. Bu anlamda mamoplasti tercih edilebilir ve ameliyat sonrası dönemlerde göğüs bölgesinde yaşanan birçok problem bu sayede giderilebilecektir. Ameliyat sürecine girmeden önce bu ameliyattan kimlerin yararlanabileceğinin bilinmesi gerekiyor. Göğüslerin büyük standartlarda olmasıyla birlikte ağırlık yaşayanlar, sarkık göğüslüler, genişlemiş cilt yapısına sahip olanlar ve bu durumlardan psikolojik olarak rahatsız olanların ameliyat olmasında fayda var.

Büyük göğüslerin birçok sağlık sorununa davetiye çıkardığını da söyleyebiliriz. Sırt ve omuz ağrılarının yanı sıra fiziksel aktivitelerin kısıtlanması gibi durumlarla karşılaşmamak için bu ameliyatı tercih edebilirsiniz. Meme dokusunun genetik olarak aktarıldığı biliniyor. Bu anlamda ailesel faktörlere bakılarak da gerekli bilgiler verilebilir. Ayrıca göğüslerin her ikisinin aynı büyüklükte olmadığı hastalar da bulunuyor. Bu yüzden farklı ameliyat teknikleri de uygulanabilir. Mamoplasti’nin amacı eşit büyüklükte göğüsler elde etmek ve hastanın bu konudaki tüm şikâyetlerini giderebilmektedir. Doktorunuza ameliyat öncesindeki tüm sorunlarınızı belirtmeniz, ameliyat sürecinin başarılı bir şekilde devam etmesini de sağlar.

Mamoplasti Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatından önce bazı ilaçların kullanılmaması önerilebilir. Uygulamanın öncesi ve sonrasında göğüs dokusunda meydana gelebilecek farklı durumların tespiti için de mamografi talep edilebilmektedir. Ayrıca işlemden önce sigara tüketimine kesinlikle son verilmesi gerekiyor. Kanınızın incelmesini sağlayacak olan aspirin de, mamoplasti uygulamasından önce yasaklanacaktır. İşlem sırasında ise anestezik ilaçlarla sakinleştiriciler kullanılacak ve genel anestezi ya da sedasyon tekniğiyle mamoplasti ameliyatı başlatılacaktır.

Genel sağlık durumunuzun değerlendirilmesinden sonra cerrahınız sizin için alternatif bir tedavi planı hazırlayacaktır. Detaylı bilgileri sunduktan sonra da meme uçlarında ve deri kalitesinin belirlenmesinde bazı muayeneler uygulayabilir. Bu süreçte göğüslerin büyüklüğü ve şekli de göz önüne alınacaktır. Medikal kayıtların tutulması için tüm mahremiyet haklarınızın saklı kalmak kaydı ile fotoğraf çekimlerinin yapılmasının ardından artık operasyon için randevunuz verildikten sonra hastaneden ayrılabilirsiniz.

Tam donanımlı bir hastanede gerçekleştirilmesi gereken ameliyatta ilk olarak göğüsten doku alınacak bölgeye bir kesi atılır. Kesiler ayrıca meme altından atılır ve ameliyattan sonra ters ‘T’ harfi şeklinde bir iz kalır. 2 saatlik bir işlemin ardından göğüs küçültme ameliyatı sona erer ve hasta istirahate alınır. Hastanede kalma süresi genelde 2 gündür ve 15 gün sonunda gündelik yaşama geri dönülebilir.

Meme küçültme ameliyatı, estetik cerrahlar arasında memnuniyet sağlayan bir uygulamadır. Hastalardaki görsel düzenlemenin yanı sıra psikolojik olarak da mutlu olmalarını sağlayan bu işlemde ağrı ya da sızı yoktur. Gerekli önlemler ameliyattan önce alındığı için herhangi bir sorun yaşamayacağınız doktorunuz tarafından da belirtilmektedir.

Mamoplasti Sonrası Bakım

Meme küçültme ameliyatından sonra bakım uygulamaları da fazlasıyla önemlidir. Bu süreçte göğüslerin desteklenebilmesi için destek sutyen kullanılması ya da elastik bandaj takılması talep edilecektir. Ayrıca ilk 1 hafta içerisinde fiziksel aktivitelerinizi azaltmanız çok önemlidir. Yine küçük sızılar ve hafif şişlikler bu dönemde yaşanabilir. Doktorunuz ilgili süreçlerin tamamını sizlere anlatıyor olacaksınız. Ameliyatın tam anlamıyla sonuç verip vermediğini ise 70 günün sonunda görebilirsiniz. Ancak günümüzde mamoplastinin oldukça başarılı bir şekilde sonuçlandığını ve ameliyat sırasında da herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını belirtmek isteriz.

Mamoplasti sonrası bakım uygulamalarını detaylı bir şekilde inceleyecek olursak; Ameliyattan sonra oluşabilecek ağrıların ağrı kesicilerle kontrol altına alınabileceğiniz söyleyebiliriz. Ayrıca bu süreçte omuz ve kol hareketlerinde kısıtlamaya giderek oluşabilecek ağrıları engelleyebilirsiniz. Kasların altına yerleştirilmiş olan protezlerdeki ağrı 1 haftaya kadar sürebilir. Ayrıca ameliyattan sonraki yorgunluk hissi de en geç 48 saat sonra sona erecektir.

Mamoplasti sonrasındaki 4.gün duş alınabilir. Ayrıca ilk haftadan sonra bu şekilde bakım yapıldığında araç sürmeye uygun hale gelinebilir. İşlemden sonraki ilk 2 haftada sigara tüketilmemelidir. 8.haftadan sonra ağır sportif faaliyetlere de başlayabilirsiniz. Bu yüzden sadece doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket etmeli ve ilgili süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Genel değişimler 6.hafta itibariyle olacağı için bu süreden sonra rahatlıkla gündelik yaşamınızdaki aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.