DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 26°C
Az Bulutlu

Sezeryan Sonrası Normal Doğum

Sezeryan Sonrası Normal Doğum
Abone Ol
01.06.2020 / 11:41 / Editör: Arya Karadağ /
505
A+
A-

Sezeryan Sonrası Normal Doğum

Eğer sezaryen yöntemi ile bir doğum yapmışsanız, bir sonraki doğumunuz için durumunuza göre tekrar sezaryen yoluyla veya vajinal yolla doğum gerçekleştirilebilir.

Yıllar önce, sezaryenin ortaya çıkması ile birlikte insanlarda normal yolla doğum yapmanın sonunun geleceğine dair bir tahmin oluştu. Ancak bugün tıpta ulaşılan teknolojik ilerlemeler ve yeni cerrahi teknikler ile SSVD çoğu zaman mümkün olmaktadır. SSVD ile doğum yapan kadınların yaklaşık yüzde 75’i başarılı bir şekilde bebeğini dünyaya getirmektedir.

SSVD’nin başarısı her ne kadar yüksek olsa da herkes için uygun olmayabilmektedir. Bazen bir gebelik komplikasyonu veya altta yatan başka bir sebepten dolayı SSVD işleminde başarılı olma olasılığı düşmektedir. Birçok yerel sağlık kuruluşu SSVD’yi önermemektedir, çünkü ellerinde acil sezaryen uygulayacak yeterli personel olmayabilmektedir.

NİÇİN UYGULANMAKTADIR?

Kadınlara bir dizi sebepten dolayı SSVD işlemi önerilmektedir. Bu etkenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

• Daha az komplikasyon. Başarılı geçen bir SSVD veya tekrar yapılacak bir sezaryen ile ciddi kan kaybı olması ve enfeksiyon kapılması riski düşük olmaktadır. Ancak eğer SSVD başarısız olursa, bebek zorunlu olarak sezaryen ile alınmak zorunda kalınmaktadır. Bu durumda yapılan mecburi sezaryen, daha önce planlanmış sezaryenden daha fazla enfeksiyon riski taşımaktadır.

• Daha kısa iyileşme süresi. SSVD sonrası hastanede kalış süresi, tekrar yapılan bir sezaryen sonrası kalış süresinden daha kısa olmaktadır. Cerrahi işlemden kaçınılması, doğum giderlerini azaltacaktır.

• Doğum sonrası bebekle ilgilenme. Bazı kadınlar için, vajinal doğum yapılması önemlidir. Eğer SSVD başarılı geçmişse, muhtemelen tekrar sezaryeninden daha kısa bir sürede bebeğinizi kucağınıza alacak ve emzirmeye başlayacaksınız.

• Gelecekteki gebelikler üzerine etkisi. Eğer ailenizi daha da genişletmeyi ve çocuk sayınızı arttırmayı planlıyorsanız, SSVD işlemi sonraki her doğumda daha iyi bir seçenek olmaktadır. SSVD nin tekrar yapılması daha kolay olma eğilimi gösterirken bu sezaryen için tam tersi olmaktadır. Her doğumda sezaryen yapılması daha karmaşık hale gelmekte ve ciddi riskler barındırmaktadır. Bu nedenle uzmanlar sezaryen ile yapılabilecek ideal doğum sayısını iki, mecbur kalınırsa en fazla üç olarak belirlemişlerdir.

Aşağıdaki durumlarda SSVD’nin başarılı geçme şansı yüksek olmaktadır:

• Yapılan sezaryenlerin en yaygın türü olan enine kesim atılması işleminin en fazla bir defa yapılmış olması,

• Anne ve bebeğin sağlık durumunun gebelik esnasında normal olarak ilerlemesi,

• Daha önce sezaryen olmanızda etkili olan faktörün tekrar olmaması,

• Doğumunuz normal zamanında veya normal tarihten önce başlamışsa,

• Bir önceki vajinal doğumunuz başarılı geçmişse SSVD işleminizin başarı şansı yüksek olacaktır.

Aşağıda belirtilen durumlarda ise SSVD’nin başarı şansı düşük olmaktadır:

• Hamileliğiniz normal tarihin ötesine kadar devam ettiyse,

• Bebek anormal şekilde büyükse,

• İki veya daha fazla sezaryen ve vajinal doğum yaşamışsanız başarı şansı düşük olmaktadır.

Eğer vajinal doğumu etkileyebilecek herhangi bir sağlık probleminiz varsa veya bir önceki doğumda rahim yırtılması yaşanmışsa SSVD için uygun bir aday değilsiniz demektir. Ayrıca eğer daha önce dikey kesimli bir sezaryen olmuşsanız, SSVD tavsiye edilmez.

Bebeklerin ikiz olduğu doğumlarda eğer bebeklerden alttakinin başı aşağı doğru ise SSVD yapılabilir. Ancak üçüz ve daha fazla bebekli gebelikler için SSVD önerilmemektedir.

RİSKLER

SSVD potansiyel olarak bazı ciddi riskler taşımaktadır.

Doğumda başarısız olunması

SSVD girişimi olan kadınların yaklaşık yüzde 25’i için tekrar sezaryen yapılmak zorunda kalınmaktadır. Çünkü bebek normal doğumu kabul etmeyebilmektedir.

Rahim enfeksiyonu

Eğer normal doğuma başlandıktan sonra tekrar sezaryen yapılması gerekirse, rahim içinde enfeksiyon oluşma riski ortaya çıkmaktadır. Bu acil sezaryen durumlarında enfeksiyon oluşması oranı planlanmış bir sezaryenden daha fazla olmaktadır.

Rahim yırtılması

Nadir olarak, rahim sezaryen sırasında yapılan kesim çizgisi boyunca yırtılabilmektedir.Eğer doğum öncesi veya sonrası rahim yırtılması gerçekleşirse, kan kaybı, enfeksiyon ve bebek beyninin hasar görmesi gibi yaşamı tehdit eden komplikasyonların önüne geçilebilmesi için acil olarak sezaryen yapılması gerekmektedir.

Eğer doğum donanımlı bir hastanede yapılıyorsa, bebek için fazla risk oluşmamaktadır. Ancak bazı durumlarda kanamanın durdurulabilmesi için histerektomi ameliyatı ile rahmin alınması gerekebilmektedir. Rahmin çıkarılması durumunda tekrar hamile kalınması mümkün olmayacaktır.

Pelvik taban sorunları

Bazı kadınlar için, pelvik taban sorunları endişe verici olabilmektedir.

Gebelik ağırlığı ve basıncı rahmi destekleyen pelvik taban kaslarını zayıflatabilir ve vajinal doğum ile bu kaslarda gerilme gerçekleşebilir. Bu durum özellikle vajinal doğum yapan kadınlarda idrar kaçırma probleminin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

NASIL HAZIRLANMALI?

Eğer SSVD yöntemi seçilirse, doğum işleminin başarı şansını artırmak için:

• SSVD hakkında bilgi edinin. Varsa SSVD ile ilgili bir bilgilendirici kurs ya da seminere katılmanız faydalı olacaktır. Mümkünse, eşiniz veya başka bir yakınınızla katılınız. Ayrıca sağlık kuruluşu ile kaygı ve beklentilerinizi de konuşunuz. Daha önce olduğunuz sezaryene ait kayıtların olduğu evraklar ve genel sağlık durumunuz hakkında bilgi veren kâğıtlar varsa bunları ilgili kişilere sunduğunuzdan emin olunuz.

• İyi donanımlı bir hastanede doğum yapınız. Vücut fonksiyonlarının yakından düzgün şekilde izlenmesi ve takip edilmesi komplikasyon riskini azaltabilir. Bebeğinizin sürekli olarak izlenebildiği, her an hazır olan bir ameliyat ekibinin yer aldığı, anestezi ve kan naklinin 24 saat boyunca sağlanabildiği bir sağlık kuruluşu seçmeye dikkat ediniz.

• Eğer elinizdeyse, doğumun doğal yolla başlamasına izin veriniz. Özelikle serviksin (rahim ağzının) sıkıca kapalı olması ve doğurmak için hazır olmaması durumunda kullanılan doğum başlatıcı ilaçlar, rahim yırtılması riskine sebep olabilecek güçlü kasılmalara neden olabilirler.

• Sezaryen için hazırlıklı olun. Her ne kadar da normal yolla doğum yapmaya istekli olanız bile, gebelik veya doğum esnasında gerçekleşecek göbek kordonundaki bir sorun, bebeğinizin uygun konumda olmaması ya da bebeğin normal doğumu tolere edememesi gibi bazı komplikasyonlardan dolayı zorunlu olarak sezaryen yapılması gerekebilir. Bu nedenle kendinizi bu ihtimal için de hazırlıklı hale getiriniz.

İŞLEMDEN NELER BEKLENEBİLİR?

Eğer SSVD yoluyla doğumu seçerseniz, doğum öncesi gebelik döneminde kendinize ve bebeğinize bakmanız gerekmektedir. Doğum yapmaya gittiğinizde, normal vajinal yolla doğum yapan bir kadını ne bekliyorsa sizi de aynı işlemler bekliyordur. Doğum öncesi tıbbi açıdan bir hazırlık sürecine alınırsınız. Bu sürece deneme süreci denir.

Aşağıda gerçekleşmesi muhtemel durumlar yazılmıştır:

• Hastaneye erken götürülme. Gideceğiniz sağlık kuruluşu su torbanızın patladığı veya kasılmalarınızın başladığı zaman derhal haber verilmesini isteyecektir. Bu doğumda bir önceki doğumda sezaryen kullanılması nedeniyle ev ortamında doğum yapmanız önerilmez.

• Ağrı kontrolü. Eğer ilaç seçecek olursanız, çeşitli seçenekleri mevcuttur. Alınacak ilaçlar genellikle “epidural anestezi” içermektedirler.

• Elektronik olarak sürekli izlenme. Hastane ekibi bebeğin kalp hızını ve sizi yakın gözetim altında tutarak doğumun normal olarak ilerleyip ilerlemediği gözlemeye çalışılacaktır. Ayrıca bir izleme monitörü de bebeğinizin derisine bağlanacaktır.

• Daha az toleranslı anormal doğumlar. Süresi uzamış ve zor gerçekleşen bir doğum eylemi rahmin yırtılması riskini arttırmaktadır. Kasılmaları teşvik eden ilaçlar da aynı risk oluşturabilir. Bebeğin doğumu tolere edememesi ve doğumun ilerleyememesi gibi durumlarda tekrar sezaryeninin yapılması gerekebilir.

Unutmayın ki doğumda nihai hedef sağlıklı bir bebek ve sağlıklı bir annedir. Bu şart sağlandığı takdirde doğumun nasıl gerçekleştiğinin pek bir önemi yoktur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.