DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 18°C
Sağanak Yağışlı

Erken Gebelik Belirtileri

Erken Gebelik Belirtileri
Abone Ol
16.07.2020 / 13:54 / Editör: Arya Karadağ /
323
A+
A-

Erken Gebelik Belirtileri, gebelik durumu bir anda kendisini gösteren ve kesin bulgular ile meydana gelen bir durum değildir. Gebelik süreci telaşlı, heyecanlı bir süreç iken aynı zamanda anne adaylarının oldukça dikkatli ve özenli olması gereken bir süreç oluyor. Dolayısıyla da hamilelik vücut içinde oluşmaya başladığında hormon seviyelerinin değişmesi ile birlikte birçok belirtiyi ve bulguyu da beraberinde getiriyor. Bu belirtiler aynı zamanda kadınların gebe olup olmadığına dair fikirler veren belirtilerdir. Erken gebelik belirtileri ile birçok kadın hamile olduğunu anlayabilirken erken süreçte gebeliğe dair hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için düzenli bir yaşam çizgisi oluşturmasına ortam hazırlıyor. Bu nedenle birçok erken gebelik belirtisi anne adaylarına yol gösterici oluyor.

Erken Gebelik Ne Demektir?

Rahimde yumurtanın döllenmesine denk gelen ilk haftalar “Erken gebelik dönemi” olarak ifade ediliyor. Erken gebelik döneminde hormon seviyesi bir anda değişkenlik göstermediğinden dolayı erken gebeliğin fark edilmesi normal gebelik dönemine göre daha zordur ancak anne vücudunda meydana gelen bazı belirtiler yine de erken gebeliğin habercisi oluyor.

Hamilelik Şüphesi Erken Gebelik Belirtileri İle Çözülüyor

Yumurtanın döllenmesi ile başlayan gebelik döneminin ilk dört haftası belirli belirsiz olduğundan dolayı kendisini tam olarak belli etmiyor. Ancak bu süreç içinde vücuttaki hormonlar sürekli değişmeye başlayacağından dolayı anne vücudunda bir takım belirtileri de beraberinde sürüklüyor. Bu belirtiler erken gebelik belirtileri olurken aynı zamanda annenin erken bir süreçte hamilelik şüphelerinin de üzerine giderek hamile olup olmadığını anne adayı kolaylıkla anlayabiliyor ve böylece hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için doktor kontrollerine erken dönemde başlanabilir.

Adet Gecikmesi Erken Gebelik Belirtilerinin Başında Geliyor

Adet gecikmesi erken gebelik belirtilerinin başında geliyor. Gebeliğin ilk dönemlerinde adet döngüsünün başlangıcı olduğu halde kadının adet döngüsü başlamamış ise bu belirti yüksek ihtimalle ergen gebelik habercisidir. Ayrıca adet döngüsünün başlaması gerektiği dönemde kadından adet kanamasına göre daha açık renkte hatta leke ve benek şeklinde kanama geliyor ise bu durum da döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi ile meydana gelen kanamadır. Yani bu durumda meydana gelen açık renkli kanama da erken gebeliği haber veriyor olabilir.

Sancı İle Gelen Akıntılar Erken Gebeliği Haber Veriyor Olabilir

Gebe olan ancak henüz haberi olmayan kadınların gebeliğini anlayabileceği belirtilerin bir diğeri sancılar ve sancılar ile gelen akıntılar oluyor. Adet sancılarına oranla aşır mide bulantısı ile gelen sancılar bir de vajinada kaşıntı ve yoğun akıntıya neden olarak erken gebeliği haber veren belirtilerin başında geliyor. Bu dönemde Süt rengi beyazlığında ve yoğun bir şekilde kaşıntı ile akıntı görülebilir.

Göğüslerdeki Hassasiyet İle Erken Gebelik

Yumurtanın döllenmeye başladığı an artık gebelik dönemi de başlıyor. Bu dönemde gebeliğin başlaması ile göğüsler daha bir şişmeye, büyümeye başlarken daha hassas bir hal alıyor. Bu durumun temel nedeni ise gebelik ile birlikte göğüslerde bulunan süt bezlerinin çalışmaya başlayarak süt üretmesi ve doğum sonrası emzirme dönemine kendisini hazırlamasıdır. Bu nedenle de göğüslerdeki büyüme ve hassasiyet ile gelen acıma hissi erken gebeliği ifade ediyor olabilir.

Erken Gebelik Döneminde Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi Artıyor

Yumurtanın döllenmesi ile birlikte vücuttaki kan basıncı değişkenlik gösterirken aynı zamanda kan damarları genişler. Özellikle ilk üç haftada vücutta salgılanmaya başlanan progesteron hormonu ile baş ağrısı yoğun bir şekilde meydana gelirken aynı zamanda yorgunluk ve genişleyen kan damarları nedeni ile baş dönmesi oldukça fazla görülüyor. Bu dönemde vücuttaki östrojen hormonunun da artış göstermesi ile birlikte mide bulantısı da yoğun bir şekilde görülebilir. Sonuç olarak baş ağrısı ve baş dönmesi bir anda sık sık görülüyor ise bu şikayetler erken gebeliği müjdeliyor olabilir.

Erken Gebelikte Mide Bulantısı Belirtilerin Başında Geliyor

Gebelik döneminin özellikle ilk üç aylık döneminde yoğun mide bulantısı şikayetleri çok fazla görülüyor. Özellikle sabahın ilk saatlerinde uykudan uyanılması ile meydana gelen mide bulantısı şikayeti; gebeliğe bağlı olarak değişen hormon seviyelerine, fizyolojik değişimlere bağlı olarak vücudun bu değişimlere vermiş olduğu tepkilerdir. Mide bulantısı ile meydana genle kusma ve hatta aşırı halsizlik gibi şikayetler de erken gebeliğin habercisi oluyor. Ancak her kadının fizyolojik özellikleri aynı olmadığından dolayı bazı hamileler çok sık mide bulantısı şikayeti ile karşı karşıya kalırken kimi hamile bayanlar ise gebeliği boyunca mide bulantısı şikayeti ile karşı karşıya kalmayabiliyor.

Vücut Isısı Çok Fazla Değişkenlik Gösterebilir

Erken gebelik döneminin en belirgin özelliklerinden birisi de hızlı değişim gösteren vücut ısısı olabiliyor. Ani şekilde üşüme ya da aniden terleme gibi şikayetler genel olarak erken gebeliği haber veren belirtilerden birisi oluyor.

Gebelikte Psikolojik Değişimler Çok Sık Görülüyor

Erken gebeliğin belirtilerinden bir diğeri çok fazla ve bir anda değişebilen psikolojik durumlar oluyor. Vücut dengesinin gebelik ile birlikte değişmesi, vücudun östrojen ve progesteron gibi hormonları hızlı bir şekilde salgılamaya başlaması hamile kadının aynı zamanda hızlı psikolojik geçişler yaşamasına sebep oluyor. Öyle ki; erken gebeliğin en belirgin belirtilerinden birisi olan psikolojik değişimler neticesinde hamile bir bayanın ağlarken bir anda gülmesi ya da gülerken bir anda ağlamaya başlaması olağan bir hal alıyor. Bu nedenlerden dolayı da hızlı gelişen psikolojik değişimler erken gebelik şüphesini meydana getiriyor.

Gebelikte Kabızlık Belirgin Bir Şekilde Meydana Geliyor

Bilindiği üzere gebeliğin başlaması ile birlikte vücutta östrojen ve progesteron hormonları hızlı bir şekilde salgılanıyor. Bu hormonların salgılanması ile birlikte her kadında görülmese de birçok kadında gebeliğin başlaması ile kabızlık sorunu meydana gelebiliyor. Vücutta salgılanmasının arttığı bu hormonlar aynı zamanda tüketilen besinlerin hazmını yavaşlattığından dolayı sindirimi zor bir hale getirerek kabızlık sorununa ortam hazırlıyor. Erken gebeliği direk haber veren bir belirti olmasa da meydana geldiği yoğunluk doğrultusunda ergen gebeliği işaret edecek olan bir belirtidir.

İdrar İhtiyacı Çok Sık Geliyorsa Sonuç Erken Gebelik Olabilir

Normal şartlara göre giderilen idrar ihtiyacına göre daha fazla idrar ihtiyacının ortaya çıkması büyük olasılık ile erken gebelik belirtisi oluyor. Sık idrar şikayetini kimi anne adayları hamileliği boyunca yaşarken kimi anne adayları ile hamileliğin ilk birkaç ayından sonra yaşamıyor.

Yorgunluk Hissi Artıyor İse Gebeliğe Dikkat!

Yumurtanın döllenerek rahim duvarına yerleşmesi ile birlikte başlayan gebelik döneminin ilk dönemlerindeki en önemli erken gebelik belirtisi aşırı yorgunluk hissi oluyor. Gebelik sürecinin başlaması ile birlikte anne vücudu artık hem anne için hem de bebek vücudu için çalışmaya başlıyor. Bu durum ilk dönemlerde anneyi yorgun bir hale bürürken aynı zamanda vücutta yoğun bir şekilde salgılanmaya başlayan progesteron hormonu ile uyku hali de artıyor ve dolayısıyla da gebe olan kadınlar özellikle erken gebelik döneminde sürekli uyumaya meyilli olurken aynı zamanda büyük bir yorgunluk hissiden şikayet edebiliyorlar. Dolaysıyla da erken gebeliği haber veren önemli belirtilerden birisi de aşırı yorgunluk hissi oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.