MAAŞIN NE KADARINA KREDİ ÇEKİLİR?

MAAŞIN NE KADARINA KREDİ ÇEKİLİR?
23.05.2020
A+
A-

MAAŞIN NE KADARINA KREDİ ÇEKİLİR?

Ekonomik dalgalanma ve değişim gözlendiğinde, insanlar ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırlar. Bu yüzden de gelirlerini aşan harcamalar ve ihtiyaçlar için, bankaların kredi verme teklifine yönelirler. Bankalar ise bunun için can atmakta ve şartların uyuştuğu müşterilerle kredi ilişkisi içerisine girmektedir. Bu yüzden bankaların kredi politikaları oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Her bankanın kendi müşterisine, o kredi cinsinde uygulaması gereken üst tutar bellidir. Bu tutar; düzenli aylık gelire göre belirlenir ve bu tutarın fazlası için yapılan talepler olumsuz sonuçlanabilir. Bu durum bankalar için bir risktir ve bankalar risk barındıran kişilere kredi vermekten kaçınırlar. Bunun yanında bankalar sadece aylık gelirinize değil, bununla aynı derecede öneme sahip kredi notunuza da dikkat etmektedirler. Aylık geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun, kredi notunuz düşükse; kredi alma ihtimaliniz o derece azalacaktır.

Maaşın ne kadarına kredi çekilir?

Her müşterinin yeri, bankanın gözünde ayrıdır. Çünkü her kişi kendi koşulları ve şartları dahilinde kredi başvuruşu yapacaktır. Kredi kartı limiti durumunda bankalar yaklaşık olarak aynı tutumu sergilemekte ve maaşın 4 katına kadar kullanılabilir limitli kartları müşterilerine verebilmektedir. Fakat verilecek kredi miktarlarında durum biraz daha farklı. Belgelendirdiğiniz aylık geliriniz banka tarafından değerlendirilir. Bankalar genel olarak maaşınızın 2/3’ü tutarında aylık ödeme yapmanıza izin vermektedirler. Buna bağlı olarak ilgili faiz oranları ve vadeler eklendiğinde ilgili kredinin tutarı belirlenecektir.

Kredinin tutarı nasıl belirlenir?

Kredi alacak kişiler, öncelikle maaşlarıyla aynı doğrultuda alabilecekleri maksimum kredi tutarlarını hesaplamalıdır. Bu hesabı aşmayacak şekilde yapılacak olan kredi başvuruları, bankalar tarafından uygun görülebilir. Bu tutarı aştığınız andan itibaren, banka tarafından bir ödeme riski görülür. Riskin büyüklüğüne göre kredi başvurunuz reddedilebilir. Bu yüzden kredi başvurunuzdan önce detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Ödeme planınızı hazırlamanız, maksimum sınırlarınızı belirlemeniz ve ne kadar kredi tutarına ihtiyaç duyduğunuz iyice belli olmalıdır. Bu sayede bankalarla görüşürken; ilgili faiz, komisyon ve dosya masrafları da eklenerek belirleyeceğiniz aylık ödeme miktarı, maaşınızı geçmeyecek şekilde olmak zorundadır. Bu sayede bankadan olumlu bir dönüş alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.