Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir?

Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir?
14.05.2020 / 01.51 / Editör:
A+
A-

Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir?

Bankalar, tüm konutlara kredi çıkarmayabiliyor. Burada satın alacağınız evin belirli bir değere sahip olması gerekir. Evin iç ve dış özellikleri belirli bir değerin altındaysa, bankanız sizlere kredi kullandırmaz. Burada evin gerekli değerini belirleme açısından devreye ekspertiz firmaları girer. Bankalar bu ekspertiz firmaları ile ortaklaşa hareket ederek satın alınacak olan evlere belirli bir değer biçer.

Ekspertizler Ne İş Yapar?

Konut kredisi başvurunuzu yaptığınız zaman sizlerden belirli bir eksper ücreti alınır. Bankanın anlaşmalı olarak çalıştığı ekspertiz şirketinin elemanları, satın alınmak istenen eve gelir. Adrese gelen bu görevliler evin iç ve dış yapısını inceleyerek bir rapor ortaya çıkarır. Bu rapordan gelecek sonuca göre de bankalar eve kredi kullandırır. Eksperler bu aşamada evi karış karış ölçer ve gerekli tüm yapısal incelemeleri yapar. Ayrıca evin bulunduğu konum ve önemli merkezlere olan yakınlığı da son derece önemlidir. Tüm bu faktörler dikkate alınarak eksper tarafından bir rapor oluşturulur.

Ekspertiz Raporu Olumsuzsa Ne Olur?

Konut kredilerine eksperlerin bir ev için olumsuz rapor vermesi, evin yeterli seviyede değere sahip olmadığını gösterir. Bankalar da bu tarz değersiz evleri satın almanız için hiçbir şekilde kredi kullandırmaz. Bu açıdan eksper raporları konut kredilerinde hayati öneme sahiptir. Eviniz için oluşturulan rapor olumsuzsa, konut kredisini kullanmanız mümkün değildir.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri

Konut kredi başvuru sürecinde ödediğiniz masraflardan birisi de ekspertiz ücretleridir. Satın alınmak istenen eve gelen eksperlerin ücreti, kişilerden talep edilir. Bu ücretler genel olarak 350 TL civarındadır. Bu ücreti ödedikten sonra bankanın anlaşmalı olarak çalıştığı eksperler, eve gelerek incelemeleri başlatır.

Ekspertiz Ücreti Geri Alınabilir mi?

Konut kredisi başvurusu yapan bir vatandaş, daha sonradan çeşitli gerekçeler öne sürerek başvurudan vazgeçebilir. Bu durumda kişiler, ödediği dosya masraflarını bankadan geri alabilir. Ancak bankaya ödediğiniz ekspertiz ücretini yasal olarak geri alabilmeniz mümkün değildir. Çünkü; ekspertizler eve gelerek bir değer biçme işlemi yapmış olacaktır. Bu hizmet gerçekleştiği için verilen parayı geri alabilmenizin herhangi bir yolu yoktur.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.