Borsaya Naıl Girilir ?

Borsaya Naıl Girilir ?
12.05.2020
A+
A-

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsanın kelime anlamı ticari malların alınıp satıldığı piyasalardır. Bu piyasalar genellikle kurumsaldır. Kurumsal olmasının nedeni ülke ekonomisine büyük katkısı olmasıdır. Bu katkıya örnek olarak Türk bir şirketin yabancı ülkelere yatırım yaparak ülkeye döviz girdisi sağlamasını gösterilebilir. Her işte olduğu gibi borsanın da kendine has kuralları vardır. Tarihi açıdan inceleyecek olursak, ilk borsa ticareti limanlara sahip olan şehirlerde ya da ülkelerde görülmüştür. Bunun en büyük sebebi ise deniz ticaretinin yaygınlaşmasıdır. İlk olarak tarım ürünü ve madenlerin ticareti yapılmaya başlanmıştır. Borsa ile kazanç elde etmek için bazı bilgilere sahip olunması gerekmektedir. Günümüzde borsa ile ilgilenmek eskiye nazaran daha kolaydır. Eskiden sadece borsa salonlarında takip edilebilen borsa şu anda internet sayesinde her yerden takip edilebiliyor. Eskisi gibi borsa salonlarındaki izdihamı görmek mümkün değil günümüzde. Üstelik günümüzde bankalar finans ve borsa hakkında yatırımcıya birçok olanak sunmaktadır.

Borsaya Nasıl Girilir

Borsada parasını değerlendirmek isteyen kişi borsa konusu hakkında geniş çaplı bir bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir. Borsada nasıl işlem yapabileceğini, günün şartlarına göre piyasanın nabzını tutmayı öğrenmelidir. Yatırım yapacağı şirketin nelerden, ne şekilde etkileneceğini iyi bilmelidir. Ayrıca piyasayı yedi yirmi dört hızlı bir şekilde takip etmeyi öğrenmeli ve bu işi sağlayacak ekipmanlara sahip olması gerekir. Yatırım yapacak kişilerin analiz yapabilme yetisine sahip olması gerekir. Borsaya girmek isteyenlerin sırası ile yapması gereken işlemler şöyledir:

– Herhangi bir bankadan kendine ait yatırım hesabı açmak.

– Açtırdığı yatırım hesabını her an kontrol edebilmesi için hesabı internet bankacılığına açmak.

– Yatırım yapacağı şirketlerin haberlerini takip etmek, onlar ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak ve iyi bir şekilde analiz etmek.

– Piyasaları her an düzenli takip etmek gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.