Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?
12.05.2020 / 22.24 / Editör:
A+
A-

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa yatırım fonu almaya karar verdiyseniz bunu yetkili bütün bankalardan yapabilirsiniz. Bunun için borsa yatırım fonu alacağınız bankada bir yatırım hesabınız olması gerekir. Eğer aracı kurumlar vasıtası ile borsa yatırım fonu alacaksanız da yine aynı şekilde bu kurumlardan bir yatırım hesabınızın olması gerekir. Borsa yatırım fonu satın alma işlemi esasen son derece basit bir işlemdir. Yetkili bankalarda hesabınızın bulunması halinde bu işlemi internet şubesi, bankaların mobil uygulamalarından ya da direkt şubelerden satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Almış olduğunuz fonu satmaya karar verdiğiniz zaman da aynı satın almış olduğunuz kanallardan satma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Eğer aracı kurumlardan yatırım fonu alacaksanız almaya karar verdiğiniz kurumun yetkili olup olmadığını araştırmalısınız. Yetkili kurum olduğundan emin olduğunuz zaman satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu kurumlar ve bankalar varlıklarını Takas bank aracılığı ile saklamaktadır. Bu durum güvenlidir. Borsa yatırım fonları maliyet açısından daha avantajlıdır ancak işlemlerinizde komisyon durumunu kontrol etmekte yararınıza olacaktır.

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa yatırım fonları belirli bir endekse sahip ve dahilinde kıymetli madenler, tahvil bono, hisse senetleri ve emita gibi yatırım ürünlerini barındıran ve endeks değişkenliklerini yatırımcılara aktaran ayrıca hisse payları borsa piyasalarında işlem görebilen yatırım fonları olarak adlandırılabilmektedir. Finans kaynağına sahip olan ancak yatırımı nereye yapacağını bilemeyen şahıslarında dahil olabileceği bu fon sistemi sıklıkla tercih edilmekte ve yatırımcılarına kar sağlayabilmektedir. Borsa yatırım fonunun kolay bir şekilde alınıp satılabilme işlem maliyetlerinin düşük olması ve kar sağlayabilme gibi avantajları sayesinde yatırımcıların oldukça dikkatini çekmektedir. Kısa vadeli yatırım planlayanlar içinde uzun vadeli yatırım planlar içinde uygun olan borsa yatırım fonu yatırımcıların en çok araştırıp bilgi sahibi olmak istediği yatırım araçları arasındadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.