BANKALAR KREDİ VERİRKEN NELERE DİKKAT EDİYOR?

BANKALAR KREDİ VERİRKEN NELERE DİKKAT EDİYOR?
12.05.2020 / 22.37 / Editör:
A+
A-

BANKALAR KREDİ VERİRKEN NELERE DİKKAT EDİYOR?


Hayal edip, sahip olmak istediğiniz şeylerin listesi uzadıkça uzuyorsa, bundan endişelenmeyin. Günümüz koşullarında, ihtiyaçların ve listesinin bu derece çoğalması; daha rahat bir yaşam sürdürmek için yapılan çabalardan meydana gelmektedir. Tabi ki insanlar sınırsız bir ihtiyaç furyasına, sınırlı gelirleriyle sahip olamazlar. Lüks bir araba, güzel bir konut gibi yatırım ve birikim mallarına hemen sahip olmak, kenarda bir birikiminiz olmadığı takdirde hayaldir. Bu yüzden bu hayallere kavuşmak sanıldığı kadar da kolay olmayacaktır. Bankalar da insanların bu sınırsız isteklerini bir nebze de olsun yerine getirebilmeleri için, gerekli fırsatları sunmaya çalışır. Birçok farklı alanda kredi veren bankaların amacı, hem insanların ihtiyaçlarını gidererek mutlu olması, hem de kendi finansal döngüsünde kazanç sağlamaktır. Peki, bu bankalar hemen herkese kredi vermekte midir? Bu yazımızda bankaların bu konuda dikkat ettiği konuları inceleyeceğiz.


Bankalar kredi verirken nelere dikkat ediyor?

Kredi notu: Bir banka kredi vermeye karar verdiğinde, kredi vereceği kişinin güvenilirliğini ilk sırada inceler. Çünkü banka geri ödeme esnasında sıkıntı yaşatacak kişilere riskli bir şekilde kredi vermeyi uygun bulmaz. Bu yüzden banka ile iletişime geçen, işlemler yapan tüm kişilerin bilgilerinin bulunduğu ‘Kredi kayıt bürosundan’ ilgili kişiyle alakalı bilgileri alır. Kredi notunuz iyi durumdaysa, banka size kredi vermekten büyük memnuniyet duyacaktır.
Düzenli geliriniz: Kredinin ödeme planında oluşabilecek riskler, bankaları kredi vermekten uzak tutar. Bu yüzden aylık düzenli bir geliriniz var ve bunu belgelendirebiliyorsanız; kredi esnasında bu belgeyi bankaya sunmayı unutmayın. Bu sayede kredi alma ihtimaliniz yükselecektir.
Geçmişteki kredi ödeme performansınız: Kredi notu gibi geçmişte yaptığınız kredinizi ödeme performansınız da yeni bir kredi almanızda önemli bir temel taşıdır. Ödemeleri düzenli yaptıysanız, krediniz yüksek ihtimalle onaylanacaktır. Fakat aksi durumda olumlu bir sonuç beklemeyiniz.
Yaş kontrol sistemi: Teknik olarak 18 yaşında olmayan kimseler kredi kullanamaz. Bankacılık faaliyetlerinden de faydalanamaz. Bu yüzden bankalar, kredi başvurusu yapan kişilerin yaşlarını da kontrol etmektedir.
Medeni durum: Bankalar, bekâr olan kişilere daha rahat kredi imkânı sağlamaktadırlar. Çünkü bankalara göre evli kişilerin bakmakla yükümlü olacakları eşleri bulunmaktadır. Bu durum da ödeme planlarında risk oluşturabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.