ATM Para Yatırma Limiti

ATM Para Yatırma Limiti
14.05.2020 / 01.48 / Editör:
A+
A-

ATM Para Yatırma Limiti

Günümüzde birçok işlemi ATM’ler aracılığıyla halletmekteyiz. Şehir merkezlerinde, banka önünde, AVM’lerde, kullandığımız yol güzergâhlarında sıklıkla görmüş olduğumuz ATM’ler işlerimizi kolaylıkla halletmemiz açısından oldukça kullanışlıdırlar.

ATM İle Hangi İşlemler Yapılır?

Banka şubelerine gitmeden işlerimizi halletmemize yardımcı olan bu elektronik aletler para çekimi, para gönderimi, bakiye sorgulama, fatura ödeme gibi birçok işlevi mevcuttur. Bununla birlikte son zamana teknolojinin de gelişmesiyle birlikte IOS ve Android işletim sistemine sahip telefonlara indirilen bankaların mobil uygulamalarını kullanarak birçok işlemimizi tek bir tıkla gerçekleştirebiliriz. Hal böyle olunca ATM’ler çoğunlukla nakit paraya ihtiyacımız olan zamanlarda ve para yatırmamız gerektiği zamanlarda kullanmak amacıyla kullanılmaktadır.

Para Yatırma İşlemi İçin Limit Var Mıdır?

Her bankanın kendi belirlemiş olduğu bir limit sınırlaması mevcuttur. ATM’yi kullanarak para çekmek isterseniz o bankanın belirlemiş olduğu limiti aşamazsınız. Para çekmek için kullanılan bu limit uygulaması para yatırma işlemi için geçerlidir. Bankalar arasında farklılık gösteren bu limit bazen insanların zorluk yaşamasına sebep olmaktadır. Bankanızın ATM’sinden limit kadar para çekip isterseniz ortak ATM diyebileceğimiz diğer cihazları kullanarak da para çekebilirsiniz. Fakat bu durumda da bankaların para çekmenizin karşılığı olarak sizden bir miktar para çekeceğini göreceksiniz. Bu miktarda bankalara göre değişmekte olsa da pek tercih edilen bir şey değildir. Yüklü miktar da para çekmeniz gerekirse ya da yatırmanız gerekirse bu işlemi banka şubelerinden halletmeniz sizin için daha kolay olacaktır. Unutulmaması gereken hususlardan biri de ATM’lerin para yatırırken oluşabilecek sıkıntılardır. Banka yatırmak istediğiniz parayı kabul etmeyip size geri verebilir böyle durumlarda eksik miktarda para yatırmak zorunda kalabilirsiniz ya da elinizdeki parayı daha yenisiyle değiştirip işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Günlük Para Yatırma Limiti Ne Kadardır?

Her bankanın kendi uygulamaları mevcuttur. Bu sebeple günlük para yatırma limitleri açısından da her bankanın izlediği farklı politikalar vardır. Bankalardan biri bin lira limit koyabilirken bir diğeri beş bin lira limit koyabilmektedir. İş Bankasında bu limit 1.500 liradır fakat şubenize başvuru yaparak bu tutarı 3.000 liraya yükseltebilme imkanınız vardır. Yapı kredi bankası için ise bu tutar 2.000 ile başvurmanız üzere 3.500 lira arasındadır. Garanti Bankası limiti 2.000 liradır. Diğer bankalar açısından da bu miktarlar aşağı yukarı aynı olmaktadır. Eğer işiniz gereği günlük yüksek miktarlarda para çekmeniz gerekecekse buna göre günlük limiti en yüksek olan bankaları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.