3000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

3000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?
23.05.2020 / 18.18 / Editör:
A+
A-

3000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bankalardan çekilen kredilerin olumlu sonuçlanması için ana kriterler, ödemelerin düzenli olması ve borçluluk oranının yeterli olmasıdır. Kredi kullandırımı yapan bankalara göre başkaca kriterler olsa da sistemin ilk kontrol ettiği koşul bu iki durumdur.

Kredi Başvurularında Borçluluk Oranı Nedir?

Borçluluk Oranı, kişinin aktif olan kredi borçlarının, kredi kartı borçlarının belirli bir yüzdesinin (kredi kartı borçları aylık ödendiği toplam borç üzerinden belirli bir oran hesaplanır.) ve kredi mevduat hesabı borçlarının, kişinin gerçek gelirine oranı şeklinde bulunur. Banka, kendi maaş müşterisi olması ve olmaması durumuna göre bu borçluluk oranına göre kredi kullandırımı yapar. Eğer kişi maaşını, kredi kullanacağı bankadan alıyorsa, daha yüksek borçluluk oranlarında kredi kullanma imkanı oluyor. Aksi takdir de maaş başkadan alınıyorsa, geri ödeme kabiliyeti göz önüne alınarak, kredi kullandıracak olan banka, daha düşük bir borçluluk oranı aranıyor.

Kredi Kullanırken Borçluluk oranı Kaç Olmalıdır?

Eğer mevcut kredi ödemeleriniz düzenli ise banka kredi sistemi, sizin talep ettiğiniz krediye göre borçluluk oranınızı hesaplayarak, kredi kullanıp kullanamayacağınıza karar verir. Bu oran bankadan bankaya değişme göstermekle beraber, ortalama %40-%50 arasında değişiyor. Kısaca belgelediğiniz gelirin, yarısına kadar aylık toplam kredi ödemesi yapabileceğiniz kanaat getirilerek, kredi değerlendirmesi o şekilde yapılır. Eğer yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankanın maaş müşterisi iseniz ve diğer kredi ödemeleriniz düzenli ise, kabul edilen borçluluk oranı %60-70’lere kadar çıkabiliyor.

3000 TL Aylık Gelir ile Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Aylık belgeleyebildiğiniz, yani maaş bordrosu, kira geliri v.b. gibi belge ile ispatladığınız bir geliriniz varsa ve bu tutar ortalama 3000 TL ise aylık ödemesi 1500 TL’ye ödemesi olan bir kredi çekebilirsiniz. Bu hesaplama, hiç kredili ürün borcu olmayan kişiler için yapılmıştır. Eğer mevcutta ödediğiniz krediler veya kredi kartları borçları varsa bunların aylık ödenebilecek kredi tutarından düşülüp, o şekilde yeni kredi ödeme tutarı hesaplanabilir. Ortalama bir hesap yapmak gerekirse, kişinin hiç kredi borcu olmadığı düşünülürse, azami vade olan 48 ay, ortalama aylık faiz oranı yüzde 1.25 olan bir kredi ürününde, 3000 TL aylık gelir ile 50.000 TL kredi kullanımı yapılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.