Sezaryen Bebekte Travmaya Neden Olabilir

Sezaryen Bebekte Travmaya Neden Olabilir
13.05.2020 / 14.54 / Editör:
A+
A-

Sezaryen Bebekte Travmaya Neden Olabilir

Uzmanlar, anne ve bebek sağlığı açısından fiziksel bir mecburiyet olmadığı sürece normal doğumu tavsiye etmektedirler.

Normal yolla yapılan doğum, kadının doğal vücut yapısı sebebiyle en uygun doğum şeklidir. Doğum, düşünülenin tersine çok yavaş ve sakin bir iştir ve anne adaylarına gerekli eğitimler verilerek doğru bilgilendirmeler yapıldığı takdirde sağlıklı bir normal doğum yaşayabilirler.

http://image.cdn.haber7.com/haber/haber7/photos/hastane_koridorunda_yururken_dogum_yapti13749074650_h1055264.jpg

Sezaryen Doğumun Olumsuz Yönleri

Bebek, normal doğum dışında ve kendisini doğmaya hazır olmadığı bir dönemde doğduğu için psikolojik olarak istemediği ya da olması gereken zamanda dünyaya gelmediği için anneye darılabiliyor. Bu yüzden de sezaryen, bebekte travmaya neden olabilir.

Normal doğum yolunda bebek doğmak için uzun ve zorlu bir süreç geçirirken, bu süreçte akciğerlerindeki gelişim tamamlanmaktadır. Annenin yaşadığı doğum sancıları, çocuğun bedeninde masaj sayılabilen bir basınç yapmakta ve bu basınca çocuğun ihtiyacı olmaktadır.

http://1.bp.blogspot.com/-_b1nYI7sc-Q/UxbjULrC9xI/AAAAAAAAIZs/tXWMZQDdsw0/s1600/Bebekte+%C4%B0nat%C3%A7%C4%B1+A%C4%9Flama+Niye.Jpeg

Sezaryen, Doğumdan Sonra Depresyona Yol Açıyor

Doğum sonrasındaki ilk üç ayda depresyon belirtileri gösteren annelerin bebekleri 10- 11 yaşlarına gelince agresif tavırlar sergileyebiliyor. Bu çocuklarda sevgi belirtileri normal doğum ile dünyaya gelen çocuklara göre daha düşük olmakta, kendine ya da diğer kişilere zarar verme ve intihar meyilleri ile birlikte uyuşturucuya yönelme ve depresyon artmaktadır.

Sezaryen, Anne Ve Bebek Arasındaki Sevgi Bağını Koparabilmektedir

Şu bilinen bir gerçektir ki anne sevgisi ile doğum sancısı birbiriyle ilişkili iki kavramdır. Çünkü normal doğumda bebek ve anne arasında bağ oluşturan oksitosin hormonu salgılanmakta ve annedeki süt oranını artıran prolaktin hormonu artış göstermektedir. İşte sezaryen ile bu bağ kesilmekte ve sezaryen bebekte travmaya neden olmakta, doğum sancılarının kazandırdığı sevme kapasitesi düşmektedir. Bu düşüklük veya eksiklik ilerleyen yıllarda kendini daha çok belli etmekte ve kişinin hayatıyla ilgili seçimlerini belirlemektedir.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.