Hamilelikte Genital Uçuk

Hamilelikte Genital Uçuk
13.05.2020
A+
A-

Hamilelikte Genital Uçuk

Enfeksiyon gebelikte geçirildi ise plasenta kanalıyla bebeğe ulaşması mümkün değildir. Asıl sorun doğum sırasında genital bölgede virüs varsa, kanaldan geçiş esnasında bebeğin direkt teması sonucu bulaşmasıdır. Özellikle hamileliğinde ilk defa virüse maruz kalan anne adaylarının doğum sırasında bebeğe bulaştırma riski çok fazladır. Eğer bebekte bir enfeksiyon oluşursa bebeğin %60 oranında ölüm riski ortaya çıkabilir. Daha önce bu virüse maruz kalmamış anne adaylarının diğer anne adaylarına oranla daha fazla virüs bulaştırma olasılığı mevcuttur. Gebeliğin erken dönemlerinde geçirilen enfeksiyonun düşüklere ya da sakat doğumlara yol açtığı yönünde bir bilgi bulunmamaktadır.

C:\Users\Cansu Nil Kıvırcık\Desktop\indir (1).jpg

Genital Uçuk Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Genital uçuk tedavisinde virüslere karşı etkili olan ilaçlar kullanılır. Ancak, hamilelikte bu ilacın kullanımının doğuracağı sonuçlar tam olarak bilinmediğinden ilaçla tedavi tercih edilmez. Genital bölgenin temizliğinde gerekli hijyenik kurallara uyma, ağrı kesici kullanımı, idrar yapmada şiddetli ağrı yaşanması durumunda sonda takılması suretiyle önlemler alınabilir. Bunun yanında genital bölgenin temiz ve kuru olmasına özen gösterilmelidir. Enfeksiyon (çok nadir rastlanan bir durum) anne adayının hayatının tehdit ederse, damar yoluyla virüsler için etkili ilaçlar kullanılabilir.

C:\Users\Cansu Nil Kıvırcık\Desktop\images.jpg

Gebelikte Enfeksiyon Geçirildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Doğum başladığında anne adayındaki virüsün varlığı kanıtlandı ise bebeğe bulaşma riskini önlemek için doğum sezeryanla gerçekleştirilir. Anne adaylarının doğumdan önce böyle bir durumdan en ufak bir şüpheleri olması durumunda mutlaka doktorlarına iletmeleri gereklidir. Genital uçuk geçirmiş anne adaylarının sularının gelmesi durumunda en kısa zamanda hastaneye başvurmaları önemlidir. Doğum suyunun gelmesiyle birlikte doğum kanalında bulunan virüsler amnios zarından geçerek bebeğe ulaşabilmektedir. Suların gelmesinden sonra geçen zaman, daha fazla sayıda virüsün bebeğe ulaşmasına neden olur. Bu yüzden anne adayının mümkün olduğunca kısa sürede sezeryana alınması doğru olur.

Genital Uçuktan Nasıl Korunulur?

Genital uçuk büyük oranda cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Seksüel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için bir hastalık taşımadığından emin olunmayan kişilerle cinsel ilişkide bulunmamak ve şüphe duyulması halinde prezervatif kullanmak gereklidir. Baba adayının bu enfeksiyonu geçirmesi halinde bulaşabileceği ihtimalini düşünerek lezyonlar tamamen ortadan kalkıncaya kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.