Gebelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler

Gebelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler
13.05.2020 / 14.57 / Editör:
A+
A-

Gebelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler

Hamileliğin ilk dönemlerinde çok sık görülen kusma, mide bulantısı ve mide rahatsızlıkları her anne adayı için stres yaratan rahatsızlıkların başında gelir. Bu bulantılara ve şikayetlere genel olarak yenilen yemekler, kokular gibi birçok etken sebep olmaktadır. Peki gebelikte mide bulantısına karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

Gebelikte Mide Bulantıları

Hamilelikte yaşanan en büyük sıkıntıların başında mide bulantısı ve kusma gelmektedir. Bulantı ve kusma hamilelik için adetteki gecikmeden sonraki en önemli belirtilerdir ve hamilelik döneminde kadınların % 60 ile 80’inde yaşanmaktadır. Bu bulantılar çoğunlukla gebeliğin 5 veya 6’ncı haftalarında başlamakta ve 8’inci hafta sonunda en üst sınıra ulaşmaktadır.

http://www.bulenttiras.com/wp-content/uploads/2013/06/gebelikte-bulant%C4%B1.jpg

Bulantıların Ortaya Çıkardığı Olumsuz Durumlar

Gebelikte yüzde 0.5-1 oranında yaşanan ‘Hiperemezis gravidarum’ adıyla bilinen ağır bulantı ve kusmaların yaşanabileceği durumlarda hamile kadınlar aşırı kilo kaybı yaşayabilmekte, aşırı sıvı kaybı nedeniyle de karaciğer ya da böbrek yetmezliği gibi büyük problemler yaşayabilmektedirler. Böylesi ağır vakalarda hasta acilen hastanede tedavi altına alınmalıdır.

Bulantılara Karşı Alınabilecek Önlemler

Hamilelikteki bulantılar ve kusmalar tek bir nedene bağlı olmamaktadır. Gebelikte mide bulantısına karşı alınabilecek önlemler arasında parfüm, sigara, kızartma, petrol ürünleri ve kahve gibi maddelerden uzak durmak sayılabilir. Bunların dışında alınabilecek önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Mutfaktan uzak durulmalıdır. Çünkü yemek kokuları bulantıları tetikler.
  • Tüketilen gıdalar kuru, yağsız ve tuzlu olmalıdır.
  • Günlük öğün sayısı 6’ya çıkarılarak az ve sık yemek yenmelidir.
  • Limonlu su ve soda bulantılara iyi gelecektir.
  • Baharatlı ürünler ve yemekler tüketilmemelidir.
  • Sigara, alkol ve hazır meyve suları gibi asit içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Uyumadan iki saat önce gıda alınmamalıdır.
  • Zencefil bulantıya iyi geldiği için Zencefil çayı tüketilmelidir.
  • Demir ve vitamin içeren ilaçlar mide bulantısına neden olabileceği için bunlardan da kaçınmak gebelikte mide bulantısına karşı alınabilecek önlemler arasında sayılabilir.
  • Eğer hamile olan kadın şiddetli bulantı ve kusma rahatsızlığı yaşıyorsa bulantıyı önleyen ilaçlar ile birlikte B vitamini alabilir. Hiperemezis gravidarum gibi ağır vakalarda ise ağızdan beslenme yerine serum ile beslenme ve serum tedavisi uygulanmalıdır.
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.